Верховна Рада готується скасувати спецпенсії для суддів і прокурорів

Поки більшість українських пенсіонерів виживають на кілька тисяч гривень, окремі представники судової, прокурорської та силової систем отримують десятки, а то й сотні тисяч. Саме з такими “кастовими” підходами до пенсій хоче покінчити влада — Верховна Рада готує рішення, яке може радикально змінити ситуацію.

Про підготовку законопроєкту, який передбачає скасування спеціальних пенсій, публічно заявив голова податкового комітету ВР Данило Гетманцев. За його словами, спецвиплати для невеликої групи обраних — це «офіційне, публічне і зухвале визнання винятковості окремих каст».

Йдеться про суддів, прокурорів, силовиків і держслужбовців, які отримують пенсії в десятки разів вищі за середні по країні. І все це — на фоні мінімальної пенсії в 2 361 гривню і ситуації, коли понад половина пенсіонерів отримують менше ніж 5 000 гривень.

Законопроєкт, який уже пройшов розгляд у профільному комітеті, пропонує скасування чинної системи спецпенсій. Замість неї мають бути запроваджені нові, більш уніфіковані правила, які ближчі до загальнообов’язкової системи пенсійного страхування. Зокрема:

  • Пенсія за вислугу років для прокурорів буде можливою лише після 65 років і лише за умови 25 років загального стажу, з яких 15 — саме в органах прокуратури. Це стосується тих, хто народився після 1 січня 1986 року.

  • Отримання пенсії — тільки після звільнення з прокуратури, тобто паралельна служба і виплати будуть неможливі.

  • Пенсії по інвалідності призначатимуться за загальними правилами — без додаткових пільг.

  • Щорічне підвищення пенсій має відбуватись згідно з коефіцієнтом, визначеним для всієї системи, без окремих “прив’язок” до окладів суддів чи прокурорів.

Юридично — ні. Фактично — так. Закон не позбавляє права на пенсію взагалі, але повністю руйнує звичну систему особливих виплат, прив’язаних до посад, статусу та рішень спеціальних комісій. Для «обраних» умови стануть суттєво жорсткішими — як за віком, так і за стажем.

Причин кілька. По-перше, — соціальна справедливість. Війна, фінансова криза і тиск від суспільства роблять привілейовану пенсійну систему токсичною. По-друге, — вимоги міжнародних партнерів. Прозора пенсійна система — одна з умов співпраці з МВФ. І, по-третє, — елемент політичної кампанії: влада готується до виборчого циклу й намагається продемонструвати боротьбу з «кастами».

Законопроєкт ще не проголосований у другому читанні. Остаточний текст поки не опубліковано, але тенденція зрозуміла: привілеї мають зникнути, а пенсійна система — стати єдиною для всіх.

Схожі статті

Росія не може запускати по 500 “шахедів” щодня — Defense Express

Поширені в інформаційному просторі заяви про здатність Росії запускати по 500 чи навіть 1000 дронів-камікадзе щодня — не більше ніж гіпербола. Реальність набагато приземленіша. Про це в ефірі “Radio NV” заявив головний редактор Defense Express Олег Катков. За його словами, на кінець весни та початок літа ГУР оцінювало добову потужність виробництва “шахедів” на рівні 90 […]

У Лондоні керівник ОП Єрмак отримав гарантії підтримки від британської розвідки

За інформацією джерела в Офісі президента, Андрій Єрмак провів непублічні переговори у Лондоні з керівництвом британської зовнішньої розвідки. Глава ОП зустрівся з чинним директором MI-6 Річардом Муром, а також із впливовим представником британських спецслужб Блейзом Метрівелі. Основна тема перемовин — продовження стратегічної співпраці з ОП і особисті гарантії безпеки для президента Володимира Зеленського в умовах […]

Співачка Анастасія Приходько показала, що можна купити на 5000 гривень в Україні

Українська співачка Анастасія Приходько вирішила наочно показати, як змінилася купівельна спроможність гривні. Вона провела домашній соціальний експеримент: з повністю порожнім холодильником вирушила до супермаркету з 5 000 гривень, аби закупитися продуктами для своєї родини з шести осіб. Відео з розпакуванням покупок артистка виклала у TikTok, підкресливши, що раніше за еквівалент 100 доларів могла принести додому […]

Бізнесмен із групи «Приват» освоїв 280 мільйонів на «фортифікаціях» у тилу

Поки українські військові тримають оборону під вогнем, у тилу відбувається інше — тиха, але не менш небезпечна війна. Війна за бюджет. Під прикриттям термінових робіт із будівництва фортифікацій в тилових регіонах окремі підприємці й чиновники влаштували масштабний дерибан державних грошей, призначених на безпеку. Йдеться про інженерні споруди на Херсонському та Житомирському напрямках — обидва мають […]