В законодавчих ініціативах Железняка виявили бізнес-інтереси його тестя-аграрія та Кормишкіна

Народного депутата від партії «Голос» Ярослава Железняка вже неодноразово звинувачували в лобіюванні інтересів бізнес-груп, зокрема — грального бізнесу та аграрного сектору. Проте аграрна тема займає в його діяльності особливе місце. І як виявилось — не без особистої зацікавленості.

З перших днів у парламенті Железняк взявся за просування реформ у сфері сільського господарства — починаючи із впровадження ринку землі, чимало вигод від якого отримали великі агрохолдинги. Співпрацюючи з так званим «Українським клубом аграрного бізнесу» (УКАБ) — об’єднанням топових аграрних компаній країни, що володіють понад 3 млн га землі, — депутат активно просував законодавчі ініціативи, які зміцнювали позиції олігархічних агрокланів.

УКАБ — це, зокрема, такі гравці, як «Укрлендфармінг», «Миронівський хлібопродукт», «Астарта-Київ», «ІМК», «Харвіст». За ними стоять імена Бахматюка, Косюка, Ліссітси, Ахметова та інших українських агромільярдерів. І саме їм системно сприяв депутат Железняк — через підтримку вигідних їм законопроєктів.

Один із таких — законопроєкт №9266 «Про електронні аграрні розписки», який відкрив агрохолдингам нові можливості для кредитування фермерів на кабальних умовах. Далі — ще один документ: законопроєкт №10169, спрямований на обмеження експорту агропродукції дрібними і середніми гравцями, що відкривав додаткові переваги для великих агрохолдингів, зокрема членів УКАБу.

Ці ініціативи — не просто збіг політичних поглядів. Бо аграрна тема для Железняка — це ще й родинний бізнес.

Його тесть — Володимир Іванович Коваль — є власником агропідприємств на Херсонщині, зокрема ПРАТ «ХЕРСОНСЬКИЙ КХП» та низки фермерських господарств, зокрема через пов’язані офшори. Партнером Коваля виступає Ростислав Данильченко — власник компаній із групи миколаївського аграрного олігарха та колишнього нардепа Юрія Кормишкіна. Його головна компанія — СП «Південна аграрно-експортна компанія» (ПАЕК) — тільки за 2023 рік отримала близько 200 млрд грн доходу.

Таким чином, законодавча активність Железняка напряму перетинається з інтересами не лише великих аграрних гравців, а й бізнес-оточення його родини. Це — класичний конфлікт інтересів.

Для порівняння: у 2020-х роках НАЗК визнало конфлікт інтересів у діях депутата Григорія Суркіса, який лобіював інтереси бізнесу свого брата Ігоря Суркіса. Проте тоді йшлося лише про один законопроєкт. У випадку Железняка — десятки ініціатив, що напряму корисні як його союзникам в УКАБ, так і конкретно тестю.

Ще одна деталь, що викликає запитання: елітна квартира в центрі Києва вартістю понад 11 мільйонів гривень, у якій з 2023 року проживає родина Железняка, оформлена саме на Володимира Коваля.

Таким чином, уся діяльність депутата набуває ознак не просто лобізму, а й використання державного мандата для послідовного захисту сімейного бізнесу. І це питання, яке давно мало б зацікавити антикорупційні органи.

Схожі статті

СБУ викрила схему фейкової інвалідності на Вінниччині

Служба безпеки України розпочала розслідування масштабної схеми незаконного отримання інвалідності у Вінницькій області. За попередніми даними, йдеться про 24 осіб, які отримали ІІ та ІІІ групу інвалідності, серед яких є як медики, так і посадовці. Окремі «пацієнти» оформили інвалідність під час дії воєнного стану, деякі — довічно. За версією слідства, мова може йти про фальсифікацію […]

У Німеччині розслідують жорстоке вбивство української родини

Шокуюча трагедія сколихнула німецьке місто Дорстен: 16-річний громадянин України зізнався у вбивстві 32-річної жінки та її півторарічної доньки, які також були українками. Про це повідомили прокуратура Ессена та поліція Реклінгхаузена. Тіла загиблих було виявлено 29 червня на лісовій стежці. Перехожий спочатку подумав, що жінка спить, але невдовзі натрапив і на тіло дитини в кущах неподалік. […]

Нардепка Янченко просуває структуру з російським капіталом

Народна депутатка Галина Янченко, відома як представниця антикорупційного руху, цього разу потрапила у фокус скандалу зовсім з іншого приводу — через просування бізнес-структур, пов’язаних із проросійським капіталом та оточенням Ігоря Палиці. Йдеться про компанію OPOS, відкриття нового виробництва якої на Волині Янченко активно висвітлювала у соцмережах. У пості вона назвала власника OPOS Павла Вербжицького своїм […]

Втома, тиск, головний біль: Київ накрила магнітна буря у 6 балів

У Києві сьогодні спостерігається пік потужної магнітної бурі — її інтенсивність сягнула 6 балів за 9-бальною шкалою. За прогнозами, найближчі три дні очікуються нестабільні геомагнітні умови з рівнем 4–5 балів. Метеозалежні люди вже відчувають вплив: втома, головний біль, дратівливість та проблеми зі сном — найпоширеніші симптоми. Медики радять знизити психоемоційне навантаження, пити більше води, уникати […]