Українці масово переходять на валюту: довіра до гривні падає

У березні 2025 року українці зменшили свої вкладення в банки, свідчить свіжий звіт Національного банку України. Загальний обсяг депозитів фізичних осіб скоротився на 0,3% і становить 1,22 трлн грн. Основне зниження припало на гривневі вклади, які зменшилися на 1,1% — до 799,6 млрд грн. Натомість валютні депозити продемонстрували зростання на 1,4% — до $10,2 млрд.

Хоча НБУ не деталізує структуру валютних вкладів, банкіри відзначають, що долар продовжує домінувати, однак поступово зростає частка євро. Зокрема, частка євро у валютних операціях зросла з 8–10% до 12–15%, у той час як долар втрачає позиції — його частка знизилася з 90–92% до 85–88%.

«Частина гривневих коштів не виводиться з банків, а просто перекладається на валютні рахунки. Крім того, посилились девальваційні настрої серед клієнтів, особливо на тлі слабких депозитних ставок і високої інфляції», — пояснює директор казначейства одного з системних банків.

Девальваційні очікування та інфляція знижують привабливість гривневих вкладів

Попри підвищення облікової ставки НБУ у березні з 14,5% до 15,5%, банки лише незначно підвищили ставки за депозитами. За даними НБУ, середні номінальні (до оподаткування) депозитні ставки за вкладами фізичних осіб наразі становлять близько 13% річних, що на 2,5% менше за облікову ставку. Реальні доходи ще нижчі — після вирахування 18% податку на доходи фізосіб і 5% військового збору:

  • на 3 місяці — 10,18% річних;

  • на 6 місяців — 10,24%;

  • на 9 місяців — 9,59%;

  • на 12 місяців — 10,08%.

У той самий час річна інфляція, за даними Держстату, у березні досягла 14,6%, що робить реальну дохідність гривневих вкладів від’ємною.

Більшість коштів — на рахунках до запитання

У Нацбанку визнають, що лише третина коштів населення розміщена на строкових депозитах. Решта — 65,9% — перебуває на рахунках до запитання, переважно на карткових рахунках, які не приносять доходу. Це також свідчить про те, що люди намагаються зберігати ліквідність, очікуючи на нестабільність або можливі витрати.

На фоні подальшого послаблення курсу гривні до євро (готівковий курс вже досяг 48 грн/€), а також низької довіри до стабільності гривні, експерти прогнозують збереження тренду на зростання валютних вкладів та відтік гривневих.

Схожі статті

У Києві викрили шахрайський кол-центр, що видурює гроші в європейців

У самому центрі Києва, на вулиці Дегтярівській, під дахом респектабельного бізнес-центру «Міком Палац», викрили масштабний шахрайський кол-центр, орієнтований на громадян країн Євросоюзу. Команда «СтопКору» зафіксувала, як щодня з 10 ранку тут працюють близько 50 осіб — здебільшого чоловіки віком 25–30 років. Як з’ясували журналісти, офіс на восьмому поверсі будівлі був перетворений на справжню фабрику з […]

Через дефіцит овочесховищ уряд розширив програму «5-7-9%» для фермерів

В умовах війни та знищеної інфраструктури уряд вирішив «розморозити» додаткову фінансову підтримку для аграріїв. Кабінет Міністрів ухвалив постанову, яка дозволяє фермерам, що займаються овочівництвом, скористатися державною програмою «Доступні кредити 5-7-9%» для будівництва овочесховищ і картоплесховищ. Про це повідомили в Міністерстві аграрної політики та продовольства. Йдеться про можливість отримати компенсацію відсоткової ставки за кредитами – у […]

Призов і виїзд за кордон — головний удар по бізнесу під час війни

Поки фронт тримає оборону, тил усе гучніше говорить про нестачу робочих рук. У березні 2025 року 65% українських підприємств знову визнали головною проблемою для ведення бізнесу саме брак кадрів. Про це свідчать результати щомісячного опитування Інституту економічних досліджень та політичних консультацій (ІЕД), оприлюднені «Главкомом». «Упродовж останніх місяців і навіть кварталів проблема браку робочої сили — […]

У Кремлі натякнули на нові атаки по енергооб’єктах України

Попри публічні домовленості з Дональдом Трампом та заявлений мораторій на атаки по енергетичних об’єктах, Росія офіційно оголосила про завершення перемир’я. 18 квітня речник Путіна Дмитро Пєсков заявив, що «місяць минув, але нових вказівок президент не давав». Формально — нібито кінець, неформально — кінець був із самого початку. Нагадаємо, після кулуарних перемовин Трампа та Путіна сторони […]