Україна робить рішучий крок до розвитку технологічної індустрії. 14 січня Кабінет Міністрів затвердив стратегію цифрового розвитку та інновацій до 2030 року, яка включає амбітну мету — створення власного виробництва мікрочипів. Міністерство цифрової трансформації розраховує забезпечити потреби оборонного, аграрного та автомобільного секторів, попри серйозну конкуренцію зі сторони світових гігантів.
В Україні з’явилися два ключових ринки для мікросхем — військово-промисловий комплекс та точне землеробство. За словами засновника компанії «Квазар-Мікро» Євгена Уткіна, саме ці напрями створюють значний попит на продукцію.
Планується запуск виробництва чипів розміром 180, 130 і 110 нм. Хоча ці показники далекі від найновіших світових стандартів (наприклад, 1,8 нм від Intel або 4 нм від TSMC), Україна прагне знайти свою нішу, орієнтуючись на потреби локального ринку.
Два шляхи до успіху
Мінцифри розглядає два варіанти запуску виробництва:
- Ліцензування та контроль держави. Залучення іноземної компанії-ліцензіара, яка відповідатиме за будівництво та запуск фабрики. У цьому випадку держава може отримати контрольний пакет акцій.
- Державний тендер. Участь міжнародного партнера через конкурс із можливістю надання державі міноритарної частки для квотування замовлень.
Серед потенційних партнерів обговорюються такі компанії, як AMS (Австрія), CMP (Франція), IHP і X-FAB (Німеччина), TowerSemiconductors (Ізраїль) та інші.
Будівництво фабрики оцінюють у $1–5 млрд, залежно від обраної моделі реалізації проєкту. На повноцінний запуск виробництва може піти кілька років, а перших значних результатів варто очікувати до кінця третього року.
Росія також прагне розвивати власне виробництво мікросхем. Кремль планує до 2028 року налагодити випуск чипів із топологією 65 нм — технології, яка з’явилася ще у 2005 році. У той же час їхні спроби створювати техніку з машинним зором досі залежать від китайських комплектуючих.
The post Україна готується створювати власні мікрочипи first appeared on НЕНЬКА ІНФО.