Військовий оглядач німецького видання BILD Юліан Рьопке розкритикував рішення Дональда Трампа не продавати Україні ракети до систем протиповітряної оборони Patriot, назвавши його не лише політично, а й економічно суперечливим. Про це він написав у своєму матеріалі від 16 квітня.
За словами Рьопке, Україні конче необхідне нове озброєння, аби захистити цивільне населення від масованих російських обстрілів. Аналітик нагадав про останні атаки по Кривому Рогу та Сумам, зокрема удар по дитячому майданчику та території біля університету.
Оскільки ракети до ЗРК Patriot виробляють лише у США, український президент Володимир Зеленський заявив, що Київ готовий купувати зброю за власні кошти — зокрема за рахунок заморожених російських активів — та за підтримки європейських партнерів. За його словами, йдеться про пакети озброєння вартістю до 50 мільярдів доларів.
Однак, зазначає Рьопке, навіть така пропозиція не переконала Дональда Трампа. Відповідаючи на запитання журналіста щодо можливої угоди під час зустрічі з президентом Ель-Сальвадору Наїбом Букеле 14 квітня, Трамп натякнув, що не бачить сенсу у військовій допомозі:
«Він завжди хоче ракети, ви знаєте. Коли починаєш війну, маєш розуміти, що можеш її виграти. Не можна починати війну з тим, хто у 20 разів більший, і сподіватися, що тобі просто дадуть ракети», — заявив колишній президент США.
Рьопке вважає, що такий підхід Трампа не лише політично небезпечний, а й суперечить логіці бізнесу: «Навіть із суто економічної точки зору, відмова продати Україні озброєння виглядає нелогічно. США втратили шанс заробити мільярди доларів».
Аналітик наводить також інформацію Bloomberg, згідно з якою США вже зменшили суму зобов’язань України щодо повернення допомоги в рамках угоди про корисні копалини — з 300 до 100 мільярдів доларів.
«Складається враження, що Трампа більше турбує не дохід, а символіка. І це — на користь агресора», — підсумував Рьопке.
Коментарі Трампа викликали обурення серед українських політиків. Зокрема, народна депутатка Мар’яна Безугла 15 квітня назвала заяви американського президента підставою для перегляду дипломатичних відносин із Вашингтоном і звинуватила США в потуранні агресії РФ.
Раніше Трамп також написав у своїй соцмережі Truth Social, що відповідальність за війну в Україні несуть президент Зеленський і колишній глава Білого дому Джо Байден.