Що святкують 1 червня: міжнародні дати, українські традиції і заборони

Перший день літа традиційно сприймається як початок найтеплішої і найулюбленішої пори року. Сьогоднішній день сповнений урочистостей — як міжнародних, так і народних, професійних та церковних.

Що сьогодні святкують у світі

1 червня — Міжнародний день захисту дітей. Це одна з найвідоміших дат календаря, що символізує турботу про малечу, її права, свободи й добробут. Саме з цієї дати починаються літні канікули — причина, через яку свято так люблять діти.

Окрім цього, 1 червня відзначають:

  • Міжнародний день батьків — на вшанування ролі родини у вихованні;

  • Всесвітній день молока;

  • День прогулянки босоніж;

  • День сусідів.

У різних країнах також відзначають:

  • День святої Ніни в Грузії,

  • День моря в Мексиці,

  • Шавуот — одне з найважливіших юдейських свят в Ізраїлі.

Також у цей день народилися такі світові зірки, як Мерилін Монро, Морган Фрімен, архітектор Норман Фостер, фізик Саді Карно, музикантка Аланіс Моріссетт та гросмейстер Найджел Шорт.

Яке сьогодні церковне свято

За новоюліанським календарем Православна церква вшановує святого Юстина Філософа та преподобного Агапіта Печерського, якого в народі вважають цілителем. Молитви до нього, згідно з традицією, допомагають при хворобах.

За юліанським стилем 1 червня — день пам’яті святого Іоанна Готфського.

Яке сьогодні свято в Україні

Попри указ президента про перенесення Дня захисту дітей на 20 листопада, багато українців досі вшановують 1 червня як день малечі. До того ж в Україні сьогодні мають професійні свята:

  • День працівників місцевої промисловості;

  • День спеціалістів водного господарства.

Також 1 червня — День міста Черкаси та Сімферополь.

Історично з цим днем пов’язані імениті постаті української історії: князь Мстислав Великий, економіст і політик УНР Борис Мартос, художник Сергій Рябченко, єпископ УГКЦ Василь Величковський.

Що святкували наші предки

У народній традиції 1 червня — день зустрічі літа. Люди пекли хліб із нового зерна, збирали цілющі трави, випасали худобу, а дівчата — плели вінки з польових квітів. Вважалося щасливим з’їсти перші ягоди або пригостити ними дитину.

Що не можна робити 1 червня

У цей день не рекомендується:

  • лаятись або сваритися;

  • зловживати алкоголем;

  • чинити паркан — за народними віруваннями, це може призвести до сварок у родині;

  • мститись або бажати комусь зла.

Народні прикмети на 1 червня:

  • Грім під час дощу — до дощового червня.

  • Веселка після дощу — негода скоро скінчиться.

  • Північний вітер — до щедрого врожаю.

  • Ворони риються в землі — буде дощ.

Схожі статті

Співак Вакарчук показав кохану на публіці вперше за довгий час

У Києві триває Atlas Festival — наймасштабніший музичний захід Східної Європи. У перший день фестивалю, коли на сцені виступав гурт Бумбокс, глядачі помітили серед публіки Святослава Вакарчука. Проте увагу привернув не лише сам артист, а й його компанія: лідера гурту “Океан Ельзи” помітили з коханою Євгенією Яцутою. На відео, яке поширили в соцмережах, видно, як […]

Комунальник з Одеси вимагав хабар за встановлення МАФів

Правоохоронці викрили і затримали головного інженера одного з комунальних підприємств Одеської міської ради, який за дозвіл на встановлення тимчасових торговельних споруд на узбережжі вимагав у підприємниці 2700 доларів США. Про це повідомляє поліція Одеської області. За офіційною інформацією, до посадовця звернулася місцева підприємниця з наміром оформити дозвіл на встановлення МАФів. У відповідь чиновник недвозначно натякнув, […]

Через компанію «Михайлівський райагропостач» вивозять зерно з окупованих територій до ЄС

На тимчасово окупованих територіях Запорізької області функціонує організоване злочинне угруповання, яке перетворило аграрний сектор на джерело прибутку для окупаційного режиму. За інформацією з достовірних джерел, у центрі схеми — компанія АТ «Михайлівський райагропостач», акціонеркою якої є Галина Шаламова, відома своїми зв’язками з окупаційними адміністраціями. Під виглядом українського експорту через «Михайлівський райагропостач» масово вивозиться агропродукція з […]

У центрі України почастішали землетруси: геофізик розповів причини

Землетруси на Полтавщині та у центральній частині України вже не виглядають винятковим явищем. Як пояснив доктор фізико-математичних наук, провідний науковий співробітник Інституту геофізики НАН України Дмитро Гринь, активність зумовлена особливостями геологічної будови цієї території. За словами вченого, регіон розташований на Українському кристалічному щиті. Проте це не означає повну геологічну стабільність. Територія поділена на мегаблоки, між […]