Схема на мільйони: як «Полтавагаз» заробляв на пільговому газі для населення

Службові особи АТ «Полтавагаз», ключового гравця на ринку газопостачання Полтавщини, виявились причетними до масштабної схеми з перепродажу блакитного палива. Газ, закуплений у державної компанії «Нафтогаз України» за пільговими тарифами для населення, далі реалізовували промисловим споживачам за ринковими цінами — з величезною маржею.

Слідство встановило, що різниця між пільговим тарифом у 7,96 грн за кубометр і промисловим, який у 2024 році коливався від 13,6 до 19,2 грн, осідала в кишенях керівництва компанії. За попередньою версією, йдеться про системну змову на чолі з керівниками «Полтавагазу» — головою правління, начальником філії, головним інженером і начальником дільниці служби обліку. Усім їм інкримінують привласнення майна в особливо великих розмірах (ч. 4 ст. 191 КК України).

Слідчі також досліджують ще одну корупційну практику — тіньові домовленості з «крадіями газу». Виявленим порушникам начебто пропонували сплатити лише половину передбаченого штрафу, причому без офіційного розгляду в спеціальній комісії. Усе вирішувалося готівкою — що дозволяло уникати юридичної відповідальності як споживачам, так і самим посадовцям.

Наразі обсяги збитків не озвучуються, однак ідеться про системне розкрадання, що могло тривати роками.

АТ «Полтавагаз» перебуває під фактичним контролем родини Лелюків. 42,51% акцій належать колишньому нардепу Олексію Лелюку, ще 26,01% — його батькові Володимиру. Ще 25% володіє НАК «Нафтогаз України». При цьому Лелюк-молодший також контролює ТОВ «Полтавагаз збут», яке реалізує газ населенню та підприємствам регіону.

Олексій Лелюк — народний депутат України чотирьох скликань, у минулому — представник Партії регіонів. Свою частку у «Полтавагазі» він почав накопичувати ще у 2000-х роках, коли очолював підприємство. Наразі директором компанії є Сергій Погребняк, але всі ключові рішення, за даними джерел у галузі, узгоджуються з родиною Лелюків.

Попри схеми з перепродажем газу, сам «Полтавагаз» офіційно закінчив 2024 рік зі збитком у 40,7 млн грн. При цьому доходи склали 929,9 млн грн, а сукупні зобов’язання — понад 1,7 млрд. Вартість активів компанії — 963,6 млн грн.

Ситуацію ускладнює те, що компанія продовжує обслуговувати сотні тисяч побутових споживачів регіону, а з огляду на фінансову нестабільність і викриті зловживання питання про зміну управлінської моделі або навіть роздержавлення може постати вже найближчим часом.

Схожі статті

День жалоби в Києві — а Потап святкує новий кліп

25 квітня, коли Київ офіційно оголосив День жалоби за загиблими внаслідок масованого російського обстрілу, співак Потап (Олексій Потапенко) опублікував у соцмережах анонс нового музичного релізу розважального характеру. Його дії викликали шквал обурення у частини користувачів. У ролику, який артист виклав на своїй сторінці в Instagram, він весело насвистує та танцює в компанії двох жінок — […]

Україна пропонує провести саміт у Римі в день похорону Папи Римського

Україна запропонувала провести важливий міжнародний саміт у Римі в день похорону Папи Римського, на якій, за очікуваннями, збереться велика кількість світових лідерів, включаючи колишнього президента США Дональда Трампа. Про це повідомляє італійське видання Le Repubblica з посиланням на інформовані джерела. Згідно з пропозицією, саміт мав би включати представників ключових країн, серед яких США, Італія, Франція, […]

Роботи, біологічна зброя та хімічні атаки: як ШІ може знищити людство до 2030 року

Дослідники з організації AI Futures Project (США) опублікували шокуючий прогноз щодо розвитку штучного інтелекту до 2027 року, в якому висловлюється ідея, що ШІ може стати причиною викорінення людства. Прогноз, під назвою “AI 2027”, заснований на екстраполяції існуючих технологічних трендів, військових іграх, досвіді компанії OpenAI та інших передових розробників. Автори прогнозу не виключають, що вже до […]

Податкова побачить усе: в Україні створюють реєстр рахунків і сейфів

Уряд України схвалив законопроєкт, який передбачає створення централізованого реєстру банківських рахунків і сейфів фізичних осіб. Ініціатива є частиною зобов’язань України в межах адаптації законодавства до вимог ЄС та підготовки до приєднання до платіжної системи SEPA — Єдиної зони платежів у євро. Новий реєстр збиратиме базову інформацію про рахунки та сейфи українців: дату відкриття і закриття, […]