Платна реєстрація собак у Києві порушує Конституцію — журналіст

У Києві знову запровадили обов’язкову платну реєстрацію собак — цього разу в ЦНАПах, по 210 гривень за кожну тварину. Влада подає це як крок до порядку, однак журналіст Владислав Бовсуновський бачить у нововведенні щось інше — юридичне свавілля та схему, яка не має жодного законного підґрунтя. У своїй колонці він пояснює, чому цей платіж порушує Конституцію, закони України та здоровий глузд, а також закликає власників тварин не мовчати, а вимагати відповідей.

В умовах Єдиного марафону чи як там воно називається, всі без виключення ЗМІ легітимізували корупційну схему, видуману ще за часів Льоні-Космоса, про реєстрацію домашніх тварин. Журналісти, пафосно роздуваючи новину, забули про маленьку деталь — реєстрація є платною, фактично незаконно введеним побором.

Як собачник з величезним стажем, я посилав всі ці КП ще з початку 2000-х, коли лише ввели цю “реєстрацію” — тоді тітки з голосами алкоголічок телефонували поквартирно та вимагали 34 грн. Наразі апетити зросли — всі мають скинутись… по 210 грн.

Що є законним, а що ні?

Почнемо з основ.

Закон України “Про захист тварин від жорстокого поводження” визначає принципи гуманного ставлення до тварин і встановлює обов’язки власників, зокрема — щодо ідентифікації тварини.

Але саме в законі немає жодної прямої вимоги реєструвати собаку в конкретному місці, через конкретну структуру, тим паче — платно. Закон гарантує захист тварини, а не створює бар’єри для виконання обов’язків перед нею.

В Україні діє принцип верховенства права. Це означає, що жоден підзаконний акт (правила, інструкції, рішення міської ради) не може виходити за межі закону чи суперечити йому. Це закріплено в Конституції (ст. 19 та 92).

А тепер подивимось на відповідальність:

У Кодексі про адміністративні правопорушення (ст. 154) ідеться про штраф за “порушення правил утримання тварин”, у тому числі утримання незареєстрованих собак.

Але:

  • не сказано, що реєстрація має бути саме в ЦНАП;
  • не сказано, що вона має бути платною;
  • і точно не сказано, що без оплати в КП собака автоматично вважається “нереєстрованою”.

Отже, маємо ситуацію:

Місцева влада встановлює обов’язкову платну реєстрацію собак через конкретне КП, фактично створюючи монополію.

Власників штрафують не за те, що вони порушили закон, а за те, що не виконали положення локального рішення, яке не має сили закону.

Це — перевищення повноважень і порушення права громадян на вільний доступ до адміністративної послуги (ст. 11 ЗУ “Про адміністративні послуги”).

Я — за порядок та облік тварин. Однак проти правового свавілля.

Вимагайте пояснень:

  • на підставі якого саме закону має відбуватись платна реєстрація?
  • чому без оплати моя тварина автоматично визнається “поза законом”?
  • і головне — хто має право це вирішувати?

Закон — це закон. І лише закон. Все інше — лише додаток, який не може підмінити основне.

Довідково. В Україні є сервіси безкоштовної онлайн-реєстрації тварин на підставі наявності чипа, ветеринарного паспорта та вакцинації.

 

Схожі статті

Заголовок: Чубаров окреслив умови, за яких Росія може вивести війська з Криму

Голова Меджлісу кримськотатарського народу Рефат Чубаров вважає, що посилення ізоляції Криму та ускладнення постачання ресурсів для російських військових...

Олександр Усик відмовився від всіх чемпіонських титулів

Український боксер Олександр Усик, який протягом кількох років утримував титул абсолютного чемпіона світу у надважкій вазі, прийняв важливе...

Зниження інтенсивності російських авіаударів: оцінка з Естонії

На думку естонських військових аналітиків, нещодавнє зменшення кількості російських бомбардувань України може бути частиною спеціальної стратегії накопичення ракет...