МОУ пояснило, як військовим легально повернутись на службу після СЗЧ

До 30 серпня 2025 року в Україні діє спрощена процедура повернення на службу військовослужбовців, які самовільно залишили частини. Відповідне рішення ухвалила Верховна Рада, а Міністерство оборони оприлюднило алгоритм повернення.

Згідно з Кримінальним кодексом (стаття 401), військові, які вперше вчинили самовільне залишення частини під час воєнного стану, можуть бути звільнені від відповідальності — за умови добровільного повернення на службу та звернення до слідчих органів.

Як повернутись на службу: покроково

  1. Військовий має звернутися до батальйону резерву або до підрозділу Військової служби правопорядку (ВСП). У ВСП його направлять у резервний батальйон.

  2. У батальйоні перевіряють, чи є дані про правопорушення у ЄРДР (реєстрі досудових розслідувань).

  3. Далі військовий подає клопотання слідчому, прокурору або суду про намір повернутись на службу.

  4. Якщо командир військової частини дає письмову згоду, суд може звільнити такого військового від кримінальної відповідальності.

Три доби — без криміналу

Якщо військовий повертається у частину впродовж 3 діб після залишення, відповідальності не буде. Йому відновлюють усі належні виплати і забезпечення.

Що буде, якщо пройшло більше трьох діб?

У цьому разі:

  • правоохоронці фіксують правопорушення в ЄРДР;

  • військовий подає письмове звернення командиру частини;

  • після отримання згоди — звертається з клопотанням до суду;

  • рішення суду про звільнення від відповідальності дозволяє повернутись на службу.

Що буде при повторному порушенні?

У разі повторного самовільного залишення частини або небажання повертатись:

  • військового можуть затримати;

  • йому оберуть запобіжний захід;

  • слідство передає справу до суду;

  • загрожує тюремний термін від 5 до 10 років.

Можна подати рапорт через застосунок

Із грудня 2024 року ВСП приймає рапорти від військових і через застосунок Армія+. Рапорт автоматично надходить на розгляд, після чого ВСП організовує контакт, перевірку документів та направлення до батальйону резерву.

Після підтвердження в Армія+, військовий має 24 години, щоб з’явитися в орган управління ВСП і вирушити до резервної частини.

Схожі статті

Деталі переговорного процесу Україна-Росія за посередництва США

Як повідомляють наші джерела, за ініціативи та посередництва США між Україною та РФ йдуть активні переговори щодо мирного врегулювання. Зокрема, йде опрацювання положень Меморандуму, який влаштує обидві сторони. Нижче публікуємо основні тези, які можуть увійти до Меморандуму та позиції сторін на даний момент: – гарантії відмови України від диверсійної та підривної діяльності проти Росії та […]

Україна отримала від Фінляндії 5 тис. неякісних бронежилетів

Поліція Фінляндії підозрює місцеву компанію у постачанні Україні п’яти тисяч неякісних бронежилетів. Як повідомили 1 липня видання Yleisradio та ESS з посиланням на Центральну кримінальну поліцію, постачання здійснювалось у межах контракту з Міністерством оборони України у 2022 році. Контракт передбачав передачу 10 тис. бронежилетів на загальну суму близько 5,7 млн євро. Перші 5 тис. одиниць […]

Білкова вечеря: шлях до стрункості чи ризик для здоров’я?

Білки є важливою складовою здорового раціону — вони сприяють росту м’язів, підтримують імунітет і допомагають організму відновлюватись. Але що буде, якщо на вечерю вживати лише білкову їжу кілька днів на тиждень? Така стратегія має як переваги, так і потенційні ризики. Дієтологи наголошують: жоден макронутрієнт не повинен витісняти інші. Вуглеводи та жири також необхідні для правильного […]

Смерть у харківському СІЗО: семеро співробітників отримали підозри

У Харківському слідчому ізоляторі до смерті побили затриманого — підозри в службовій недбалості та перевищенні повноважень отримали семеро працівників установи. Про це повідомляє Державне бюро розслідувань. За даними слідства, інцидент стався у квітні цього року. Щойно доставленого до СІЗО підозрюваного помістили до камери з уже засудженим — що є прямим порушенням закону. Засуджений жорстоко побив […]