Міф про доброту бідних: як соціальний статус впливає на поведінку людини

Довгі роки в психології існувала думка, що люди з низьким рівнем доходу є більш добрими, щедрими та співчутливими до оточуючих. Однак, нещодавнє глобальне дослідження, яке охоплює понад 2,3 млн осіб з 60 країн світу, показало, що це припущення не відповідає реальності. Вчені, що працювали над дослідженням, встановили, що насправді люди з нижчим доходом виявляють меншу доброту та щедрість по відношенню до інших.

За словами дослідників, у соціальних ситуаціях, де ресурси обмежені, людям важче виявляти доброту або співчуття до інших. Коли у людини є обмежений доступ до фінансових чи інших ресурсів, її інтереси часто зосереджуються на власному виживанні. Це може знижувати здатність думати про потреби інших людей, що є основою для прояву доброти та щедрості.

Вчені з Нідерландів, Китаю та Німеччини аналізували дані з 471 незалежного дослідження, що охоплювали період з 1968 року. Усього було проаналізовано понад 2,3 млн осіб — дітей, підлітків і дорослих — з різних країн, таких як Китай, США, Німеччина, Іспанія, Італія, Канада, Швеція та Австралія.

Дослідження фокусувалося на впливі соціального класу (дохід та освіта) на “просоціальну” поведінку, тобто на дії, що спрямовані на допомогу іншим, такі як пожертви, волонтерство чи піклування про тварин. І хоча результати показали, що люди з вищим доходом мають трохи вищий рівень емпатії та доброти до інших, ця різниця була статистично значущою, але не надзвичайно великою.

Це спростовує традиційну думку, що менш заможні люди автоматично є більш добрими або готовими до самопожертви. Проте, дослідники зазначають, що не можна прямо порівнювати різні країни та соціокультурні контексти, оскільки в кожному суспільстві соціальні фактори можуть по-різному впливати на поведінку.

Це дослідження наголошує на тому, що соціальні та економічні умови значно впливають на поведінку людини. Зокрема, високий рівень добробуту та освіченості може сприяти вищому рівню емпатії, що підтверджується результатами дослідження. Вищі доходи дають людині більше можливостей для соціальних контактів, участі в благодійних ініціативах та допомоги іншим, що може бути однією з причин підвищеної доброти.

Результати цього дослідження показують, що соціальні стереотипи щодо доброти та щедрості людей з низьким доходом не завжди є правильними. Виявляється, що поведінка людини залежить не тільки від її матеріального становища, але й від багатьох інших факторів, таких як виховання, культурні норми та рівень освіти. Отже, не можна робити загальні висновки на основі рівня доходу однієї особи або групи.

Схожі статті

Акторка Ксенія Мішина потрапила під обстріл у центрі Одеси

Відома українська акторка Ксенія Мішина стала свідком російського обстрілу Одеси. Зірка приїхала до міста та опублікувала моторошне відео моменту атаки, на якому тікає від вибухів. На своїй сторінці в Instagram Мішина написала: «30 шахедів… Одеса… Бігли з усіх ніг. Давно не відчувала такого страху». На кадрах чути звуки вибухів і видно, як акторка, перебуваючи в […]

Колишні прокурори перетворили ЄДРСР на приватну базу даних

Троє адвокатів з юридичної компанії «Гарантія ваших прав» отримали підозру від НАБУ через втручання в роботу Єдиного держреєстру судових рішень. Серед них – Дмитро Борзих, колишній помічник головного військового прокурора Анатолія Матіоса. За даними слідства, адвокати мали несанкціонований доступ щонайменше до 100 кримінальних справ, зокрема – понад 30 проваджень НАБУ, пов’язаних із топкорупцією. До 2022 […]

Контейнер з контрабандними цигарками Григорія Козловського вдруге намагається покинути країну

Відомий львівський контрабандист Григорій Козловський продовжує безперешкодно займатись контрабандою цигарок, прикриваючись контактами у владі. Підтвердженням того, що Козловський працює під дахом чиновників та силовиків із числа діючої влади може бути той факт, що контейнер MRSU4885915 з близько 1000 ящиків сигарет COMPLIMENT виробництва «Винниківської тютюнової фабрики», який Козловський намагався “відправити в Сирію” з порту «Чорноморськ» не […]

Ексзаступник міністра Лебедцов приховав 11 мільйонів у декларації

Колишній заступник міністра соціальної політики Борис Лебедцов вкотре опинився в центрі корупційного скандалу. На цей раз — через майже 11 мільйонів гривень недостовірної інформації в декларації. Про це повідомило детективне бюро Absolution з посиланням на результати повної перевірки НАЗК. Виявлені порушення — класика жанру: фіктивні подарунки, аліменти, житло з неправильною адресою і навіть мільйони, про […]