Кейс Віталія Кропачова: Як силовий блок спричинив розкол еліт в Україні

Запит на політичний захист з боку влади українськими бізнес-структурами стає неабиякою проблемою, зважаючи на те, що замість допомоги вирішення проблем вони часто стикаються з тиском та втручанням у їх діяльність. У цьому контексті крупні українські підприємства все частіше обирають альтернативний шлях — налагодження контактів з західними партнерами, оминаючи пряму взаємодію з Офісом Президента та іншими вітчизняними політичними структурами.

Такий вибір зумовлений не лише бажанням уникнути непередбачуваного втручання з боку внутрішньої політичної системи, але й необхідністю захисту від надмірного тиску та негативного впливу з боку силових структур. Консолідація з західними партнерами надає бізнесу не лише додаткові можливості для розвитку та розширення, а й забезпечує важливий рівень захисту від негативних впливів.

Така стратегія співпраці зарекомендувала себе як ефективний механізм збереження бізнес-інтересів в умовах складного політичного та економічного середовища. Навіть попри можливі ризики та складнощі, пов’язані з міжнародною співпрацею, українські компанії обирають цей шлях у розумінні, що він принесе їм більше стабільності та можливостей для успішного функціонування на ринку.

Показовим у цьому плані є «кейс Віталія Кропачова» – мільярдера, відомого своєю проукраїнською позицією. Не так давно у Кропачова відбулися обшуки, а сам він був взятий під варту без права внесення застави.

Про це повідомляє редакція сайту 360UA NEWS

За даними слідства, через своє підприємство та посадових осіб Міністерства енергетики та Державної податкової служби Віталій Кропачов завдав державі збитків на понад 2 млрд грн на махінаціях у вугільній сфері. Водночас адвокати Кропачова заявляють про фальсифікацію кримінальної справи щодо їхнього підзахисного, з метою тиску на бізнес.

Нагадаємо, зовсім нещодавно ДБР затримало іншого відомого українського підприємця: Ігоря Мазепу. Його звинуватили в організації «схем», які завдали державі шкоди на 7 мільйонів гривень, за що Мазепі загрожувало до 12 років позбавлення волі. Кейс Ігоря Мазепи викликав величезний резонанс у суспільстві, а сам Мазепа заявив, що його затримали «за критику правоохоронного свавілля».

Ігоря Мазепу асоціюють із власником пулу українських ЗМІ, який має хороші зв’язки в США і Європі – Томашем Фіалою. У кейсі з Віталієм Кропачовим, який також є власником пулу ЗМІ, зокрема одного з телеканалів, простежується аналогічний зв’язок. Деякі експерти пов’язують арешт Віталія Кропачева з бажанням забрати або поставити під контроль медіа-активи, які йому належать, але прямих доказів цьому немає.

Ще одна причина, порівняти «кейс Віталія Кропачова» з «кейсом Ігоря Мазепи», той факт, що прізвище Віталія Кропачова широко відоме в колі спецслужб і західних журналістів, та й, мабуть, усього світового співтовариства. Адже саме завдяки Віталію Кропачеву світ дізнався, що пасажирський авіалайнер Boeing 777 було збито внаслідок запуску ракети з російського зенітно-ракетного комплексу Бук. Події відбувалися в рідній для Кропачова Донецькій області, саме він зібрав усі докази і вивозив ключових свідків на підконтрольну Україні територію.

Кейси Ігоря Мазепи та Віталія Кропачова показують, що через необґрунтовані переслідування з боку силового блоку бізнес почав сприймати українську владу як «рейдерів».

Логіка доволі проста, адже бізнес сприймає будь-яке свавілля силовиків як волю Президента, тоді як зайнятий війною Володимир Зеленський цілком може не знати про те, що відбувається. Нагадаємо, що існує загальна практика, коли президента країни про те, що відбувається, інформують у вигляді «доповідей» та «аналітичних» записок, які здебільшого готують ті самі силовики.

У цій ситуації одна частина українських еліт, через старі зв’язки, намагається вести сепаратні переговори з РФ, що є одним із пріоритетних напрямків роботи для української контррозвідки. У той час як інша частина української еліти, яка відкрито підтримала Україну і багато допомагає українській армії, зі зрозумілих причин не може перейти на бік РФ.

Як наслідок, малий та середній бізнес, намагаючись захиститися від правоохоронного свавілля, гуртується навколо проукраїнських опозиційних сил. Назвемо їх «колективним Порошенком». Водночас крупні гравці, як-от Ігор Мазепа та Віталій Кропачов, можуть собі дозволити напряму, або через лобістів, вести діалог із Західними структурами.

Хоча звучить це парадоксально, але тиск силовиків на український бізнес послаблює насамперед позиції Офісу Президента, змушуючи українських підприємців шукати прямі комунікації з політичними силами в Європі та США.

Схожі статті

Фінські вчені з’ясували, чому “грудневі” діти частіше мають труднощі у школі

Місяць народження дитини може впливати на її успішність у школі – до такого висновку дійшли вчені з Університету Турку у Фінляндії. Дослідження охопило дані про понад 400 тисяч дітей, народжених у Фінляндії з 1996 по 2002 рік. З аналізу виключили близнят, щоб уникнути статистичних похибок. На другому етапі автори зосередилися на спостереженні за понад 3 […]

Мобілізація в Україні: хто отримає відстрочку через здоров’я

В Україні тривають воєнний стан і загальна мобілізація, які продовжено до 6 серпня 2025 року. Під призов підпадають чоловіки віком від 25 до 60 років, якщо вони визнані придатними до військової служби та не мають законних підстав для відстрочки. Ключовим етапом перед мобілізацією є проходження військово-лікарської комісії (ВЛК), яка визначає стан здоров’я призовника, зокрема психічне. […]

У Києві знайшли рідкісні чернігівські гривні XI століття

Поки забудовники готуються перетворити Китаїв на чергову точку на карті житлових комплексів, у Національному музеї історії України відкрилася експозиція, яка наочно демонструє справжню цінність цієї землі. До Дня Києва там представили унікальний археологічний скарб із Китаєва — 11 срібних гривень-ромбів і 21 бронзову накладку від пояса, датовані кінцем XI – початком XII століття. Як зазначають […]

У Кропивницькому викрили тіньовий обмінник криптовалюти

У самому центрі Кропивницького, за адресою Велика Перспективна, 32/11, під прикриттям офіційного обмінного пункту працювала складна тіньова схема з конвертації готівки в криптовалюту. За даними Служби безпеки України, нелегальні операції організувала компанія ТОВ “ФК Ліберті Фінанс”, що входить до структури “Кит Груп” харківського бізнесмена Антона Ткаченка. Хоча обмінник мав ліцензію на обмін валют, його реальна […]