Фармбізнес заробив мільярди: як українцям спочатку підняли ціни на ліки, а потім “знизили”

З 1 березня в Україні почало діяти рішення РНБО про зниження цін на 30% на найпопулярніші лікарські засоби. Проте реальне зменшення вартості виявилося маніпуляцією, адже напередодні ухвалення цього рішення ціни на медикаменти різко зросли.

У січні 2025 року ліки подорожчали до пікових значень, а вже в березні, після зниження, повернулися до рівня, який спостерігався ще влітку 2024-го. Таким чином, фармацевтичний ринок створив ілюзію зниження, тоді як українці змушені були протягом кількох місяців купувати медикаменти за завищеними цінами.

Міністр охорони здоров’я Віктор Ляшко заявив, що середньозважена роздрібна вартість ліків з ТОП-100 знизилася на 25%, хоча РНБО анонсувала зменшення на 30%. Причина – у деяких немережевих аптеках залишалися запаси препаратів за старими цінами.

У публікації МОЗ наведено приклади нових цін, які нібито демонструють суттєве здешевлення. Але при ретельному аналізі стає очевидно, що це не так.

Приклади маніпуляцій з цінами:

  • Валідол-Дарниця (10 таблеток). У травні 2024 року коштував 19,66 грн, у січні 2025-го ціна піднялася до 24,5 грн, а після «зниження» повернулася до 19,66 грн.

  • Корвалол-Дарниця (25 мл). Улітку 2024-го коштував дешевше, ніж після березневого «зниження».

  • Фармадол (таблетки №50). У квітні 2024 року ціна була на рівні 166 грн, у січні 2025-го підскочила до понад 200 грн, а потім «знизилася» до 166 грн.

  • Гідазепам (таблетки по 0,05 г №10). У січні 2025-го ціна перевищила 300 грн, а після зниження становить 231 грн, що все одно більше, ніж у червні 2024-го.

Єдиний препарат, який дійсно подешевшав – Тівортін розчин. Його вартість знизилася з 215 грн до 200 грн.

Ціни на ліки формують виробники, дистриб’ютори та аптечні мережі. Виробники пояснюють зростання вартості збільшенням витрат на логістику, сировину та енергетичні ресурси. Проте аптечні мережі нагадують, що 71,8% ціни формують саме виробники, тоді як аптеки можуть впливати лише на 22,3%, а дистриб’ютори – на 5,9%.

Голова асоціації “Виробники ліків України” Петро Багрій пояснив, що курс валют, енергетична криза та витрати на логістику впливають на кінцеву ціну медикаментів.

МОЗ та Держпродспоживслужба запевняють, що спостерігається тенденція до поступового зниження цін на ліки. Однак вони не звернули уваги на те, що перед ухваленням рішення про здешевлення фармринок завищив ціни на медикаменти, змусивши українців переплачувати протягом кількох місяців.

Контроль за цінами передали Держпродспоживслужбі, яка не побачила в цій ситуації жодних порушень. Водночас громадяни подали 567 скарг на завищені ціни, зокрема з Харківської, Київської, Полтавської, Закарпатської, Запорізької, Дніпропетровської, Одеської, Чернівецької, Івано-Франківської та Волинської областей.

Замість реального здешевлення медикаментів українці отримали схему, яка дозволила фармацевтичному бізнесу тимчасово збільшити прибутки за рахунок штучного підвищення цін напередодні “зниження”.

The post Фармбізнес заробив мільярди: як українцям спочатку підняли ціни на ліки, а потім “знизили” first appeared on НЕНЬКА ІНФО.

Схожі статті

Дружина ексрадника ОП Артема Шила придбала нерухомості в Дубаї на 4,3 млн доларів

Ірина Шило, дружина колишнього радника Офісу президента і офіцера СБУ Артема Шила, який фігурує у справі про заволодіння коштами «Укрзалізниці», придбала в Об’єднаних Арабських Еміратах 9 об’єктів нерухомості на загальну суму понад 4,3 мільйона доларів. Про це свідчать дані з дубайських майнових реєстрів. У період із грудня 2021 по червень 2022 року Ірина Шило стала […]

Співачка Slavia чекає на дитину після розлучення з Дзідзьо

Українська співачка Slavia, колишня дружина артиста Дзідзьо (Михайла Хоми), оголосила, що вперше стане мамою. Про це вона повідомила не у соцмережах чи інтерв’ю, а в символічний спосіб – через фінальний кадр свого нового кліпу “Дівка з перцем”. На останніх секундах відео співачка, справжнє ім’я якої Ярослава Хома, з’являється в червоній сукні й демонструє округлий животик, […]

Гендиректор YASNO розповів, хто ризикує залишитися без світла

Генеральний директор YASNO Сергій Коваленко прокоментував хвилю повідомлень у соцмережах про масові відключення світла через борги. За його словами, ці новини — не нові, і насправді мова йде про норми, які діють уже понад рік. «Постачальник не вирішує, відключати когось чи ні. Критерії визначені правилами ринку електроенергії», — наголосив він. Коваленко уточнив, що рішення про […]

Депутат від «Слуги народу» виїхав до ЄС і не повернувся

Депутат Берегівської районної ради від партії «Слуга народу» та завідувач сектору юридичного забезпечення Головного управління Державної міграційної служби у Закарпатській області Валентин Веремчук ще у листопаді 2024 року виїхав до Європейського Союзу — і з того часу не повернувся. Про це повідомив журналіст Віталій Глагола. За його словами, виїзд був оформлений через пункт пропуску «Дякове» […]