Фармбізнес заробив мільярди: як українцям спочатку підняли ціни на ліки, а потім “знизили”

З 1 березня в Україні почало діяти рішення РНБО про зниження цін на 30% на найпопулярніші лікарські засоби. Проте реальне зменшення вартості виявилося маніпуляцією, адже напередодні ухвалення цього рішення ціни на медикаменти різко зросли.

У січні 2025 року ліки подорожчали до пікових значень, а вже в березні, після зниження, повернулися до рівня, який спостерігався ще влітку 2024-го. Таким чином, фармацевтичний ринок створив ілюзію зниження, тоді як українці змушені були протягом кількох місяців купувати медикаменти за завищеними цінами.

Міністр охорони здоров’я Віктор Ляшко заявив, що середньозважена роздрібна вартість ліків з ТОП-100 знизилася на 25%, хоча РНБО анонсувала зменшення на 30%. Причина – у деяких немережевих аптеках залишалися запаси препаратів за старими цінами.

У публікації МОЗ наведено приклади нових цін, які нібито демонструють суттєве здешевлення. Але при ретельному аналізі стає очевидно, що це не так.

Приклади маніпуляцій з цінами:

  • Валідол-Дарниця (10 таблеток). У травні 2024 року коштував 19,66 грн, у січні 2025-го ціна піднялася до 24,5 грн, а після «зниження» повернулася до 19,66 грн.

  • Корвалол-Дарниця (25 мл). Улітку 2024-го коштував дешевше, ніж після березневого «зниження».

  • Фармадол (таблетки №50). У квітні 2024 року ціна була на рівні 166 грн, у січні 2025-го підскочила до понад 200 грн, а потім «знизилася» до 166 грн.

  • Гідазепам (таблетки по 0,05 г №10). У січні 2025-го ціна перевищила 300 грн, а після зниження становить 231 грн, що все одно більше, ніж у червні 2024-го.

Єдиний препарат, який дійсно подешевшав – Тівортін розчин. Його вартість знизилася з 215 грн до 200 грн.

Ціни на ліки формують виробники, дистриб’ютори та аптечні мережі. Виробники пояснюють зростання вартості збільшенням витрат на логістику, сировину та енергетичні ресурси. Проте аптечні мережі нагадують, що 71,8% ціни формують саме виробники, тоді як аптеки можуть впливати лише на 22,3%, а дистриб’ютори – на 5,9%.

Голова асоціації “Виробники ліків України” Петро Багрій пояснив, що курс валют, енергетична криза та витрати на логістику впливають на кінцеву ціну медикаментів.

МОЗ та Держпродспоживслужба запевняють, що спостерігається тенденція до поступового зниження цін на ліки. Однак вони не звернули уваги на те, що перед ухваленням рішення про здешевлення фармринок завищив ціни на медикаменти, змусивши українців переплачувати протягом кількох місяців.

Контроль за цінами передали Держпродспоживслужбі, яка не побачила в цій ситуації жодних порушень. Водночас громадяни подали 567 скарг на завищені ціни, зокрема з Харківської, Київської, Полтавської, Закарпатської, Запорізької, Дніпропетровської, Одеської, Чернівецької, Івано-Франківської та Волинської областей.

Замість реального здешевлення медикаментів українці отримали схему, яка дозволила фармацевтичному бізнесу тимчасово збільшити прибутки за рахунок штучного підвищення цін напередодні “зниження”.

The post Фармбізнес заробив мільярди: як українцям спочатку підняли ціни на ліки, а потім “знизили” first appeared on НЕНЬКА ІНФО.

Схожі статті

Українські банки масово переглядають кредитні ліміти клієнтів

На тлі стабілізації економічної ситуації українські банки почали масово переглядати умови споживчого кредитування, зокрема збільшувати кредитні ліміти за картками. Про це повідомив керівник управління кредитних продуктів Юнекс Банку Олександр Алімов, зазначивши, що рішення ухвалюються індивідуально — залежно від платіжної дисципліни клієнтів. «Ми постійно моніторимо, як саме клієнти використовують доступні ліміти, і регулярно переглядаємо їх у […]

Ворожий дрон зруйнував студію співачки Jerry Heil в Києві

Після чергової масованої атаки Росії на Київ у ніч на 25 травня відомі українські митці зазнали нових втрат. Серед об’єктів, які було зруйновано внаслідок ворожого удару, — студія звукозапису в Шевченківському районі столиці. Саме в цьому приміщенні співачка Jerry Heil створювала свої знакові пісні, зокрема «All eyes on kids» і «На килимі». Про руйнування повідомила […]

Задишка і втома після COVID можуть бути спадковими — відкриття генетиків

Міжнародна команда дослідників з 16 країн встановила генетичний зв’язок між певним варіантом гена та тривалими симптомами після COVID-19. Йдеться про ділянку геному, розташовану поблизу гена FOXP4, який впливає на функцію легень. Про це повідомляє MedicalXpress із посиланням на публікацію в журналі Nature Genetics. Що виявили дослідники? Згідно з результатами дослідження, носії певного варіанту гена мають […]

Залужний погоджує політичні заяви з Єрмаком – джерело в ОП

Наше джерело в Офісі Президента повідомило, що політична активність колишнього головнокомандувача ЗСУ Валерія Залужного, який нині перебуває в Лондоні, не є самостійною. Зокрема, його публічні заяви та комунікаційні меседжі нібито погоджуються з головою ОП Андрієм Єрмаком, попри видимий дисонанс із офіційною лінією президента Зеленського. За словами джерела, йдеться про «візуальний поділ позицій», тоді як у […]