Деталі переговорного процесу Україна-Росія за посередництва США

Як повідомляють наші джерела, за ініціативи та посередництва США між Україною та РФ йдуть активні переговори щодо мирного врегулювання. Зокрема, йде опрацювання положень Меморандуму, який влаштує обидві сторони.

Нижче публікуємо основні тези, які можуть увійти до Меморандуму та позиції сторін на даний момент:

– гарантії відмови України від диверсійної та підривної діяльності проти Росії та її громадян (попередньо українська сторона погоджується)

– взаємна амністія політв’язнів і звільнення утримуваних цивільних осіб (на даний момент Україна і Росія готують списки на обмін)

– створення двостороннього Центру моніторингу та контролю режиму припинення вогню (попередньо є плани створення трьох- або чотиристороннього)

– підписання угоди про виконання положень документа з основними параметрами «остаточного врегулювання» конфлікту

– нейтралітет України, що передбачає відмову країни від вступу у військові союзи і коаліції, а також заборону на будь-яку військову діяльність третіх держав на її території та розміщення там іноземних збройних формувань, військових баз і військової інфраструктури (українська сторона проти, але її позицію ігнорують)

– припинення дії та відмова від укладення в майбутньому міжнародних договорів і угод, несумісних з умовами припинення вогню (на думку українських дипломатів ця теза “ні про що”,  тому всіх влаштовує)

– підтвердження статусу України як держави, що не володіє ядерною та іншою зброєю масового ураження, зі встановленням прямої заборони на її приймання, транзит і розміщення на території країни (попередньо українська сторона погоджується)

– встановлення граничної чисельності українських військ, а також граничної кількості озброєнь і військової техніки та їхніх допустимих характеристик (попередньо українська сторона наполягає на збереженні чисельності української армії на рівні 500 тисяч військових, сподіваючись що РФ погодиться на компроміс)

– розпуск українських націоналістичних формувань у складі ЗСУ і Нацгвардії (положення даного пункту в першу чергу стосуються «Азова» і 3 штурмової. Попередньо українська сторона наполягає на виключенні данного пункту з обговорення, мотивуючи труднощами в  переговорах з командирами та неможливістю прилаштувати всіх бійців формувань на зарплати)

– забезпечення повноти прав, свобод та інтересів російського і російськомовного населення, надання російській мові статусу офіційної (попередньо українська сторона проти надання російській мові статусу офіційної )

 

Пункти, які українська сторона відмовляється обговорювати і по яких США  продовжують тиск на РФ:

– повне виведення українських військ із територій так званих  ДНР, ЛНР, Запорізької та Херсонської областей та їх відведення на «узгоджену сторонами відстань від кордонів РФ» (як варіант відведення від ЛБЗ важкої техніки, але українська сторона проти та зайняла жорстку позицію. По данному пункту США на стороні України)

– заборона на передислокацію українських військ, за винятком «переміщень з метою відведення на узгоджену сторонами відстань від кордонів РФ» (українська сторона намагається вивести цю заборону на дзеркальну вимогу, але шансів на її реалізацію мало – військові стверджують, що в любому випадку вона виконуватись не буде)

– припинення мобілізації та початок демобілізації (попередньо українська сторона до такого кроку не готова)

– скасування воєнного стану в Україні (попередньо українська сторона до такого кроку не готова, тільки після укладення мирного договору)

– припинення постачання Києву іноземної військової допомоги, включно з наданням послуг супутникового зв’язку та наданням розвідданих (попередньо українська сторона до такого кроку не готова, тільки після отримання гарантій безпеки)

– виключення військової присутності третіх країн на території України, припинення участі іноземних фахівців у військових діях на боці Києва (українська сторона не визнає участь іноземних військових фахівців у бойових діях)

– оголошення дати проведення виборів президента України та Верховної Ради, які мають відбутися не пізніше 100 днів після скасування воєнного стану (українська сторона наполягає на  висновках Конституційного суду)

За інформацією джерел, підписання даного Меморандуму має призвести до негайного 30-денного перемир’я.  В даному контексті варто відмітити, що вимога США – безстрокове перемир’я, але вони готові погодитись і на 30-денне з можливістю подальшої пролонгації.

Схожі статті

Акторка Ада Роговцева поділилася архівним фото з покійним сином у річницю його смерті

1 липня 2025 року виповнилося 13 років із дня смерті Костянтина Степанкова — актора, режисера та сина народної артистки України Ади Роговцевої. У пам’ять про нього акторка поділилася зворушливою архівною світлиною в Instagram. На чорно-білому фото Степанков ніжно обіймає маму за плечі. «1-го липня 2012 року — день смерті мого сина», — лаконічно підписала фото […]

Наукове дослідження: людське спілкування корисне, як вітаміни

Часте й активне спілкування здатне не лише покращити настрій, а й реально подовжити життя. Такими є результати масштабного дослідження, проведеного фахівцями Гарвардської медичної школи. Психіатр і психоаналітик Роберт Волдінгер, який досліджував вплив соціальних зв’язків на самопочуття, зазначає: головний компонент здоров’я і щастя — це якісні стосунки з іншими людьми. За його словами, постійне відчуття самотності […]

ВАКС розглядає справу міністерки юстиції: слідство вказує на корупційний ланцюг у владі

Сьогодні Вищий антикорупційний суд провів чергове засідання у резонансній справі проти міністерки юстиції Ольги Стефанішиної. Її обвинувачують у розтраті державних коштів. За версією слідства, гроші Мін’юсту виводилися на фіктивну компанію, зареєстровану у квартирі, що належить чинному міністру енергетики Герману Галущенку. Поведінка самої Стефанішиної лише підсилює підозри. Міністерка систематично пропускає судові засідання, посилаючись на «міжнародні зустрічі». […]

20 мільйонів доларів на військову форму: скандал із закупівлею часів Резнікова

У 2022 році Міністерство оборони України перерахувало $20 млн передоплати британській компанії “Sinclair & Wilde LTD”, що має зв’язки з франко-ізраїльським бізнесменом Філіпом Соломоном. Ці кошти були частиною угоди на постачання військового одягу на загальну суму $35 млн, який мав виготовити турецький виробник “Barer”. Про це повідомляє журналіст Юрій Ніколов. Із отриманих коштів $10 млн […]