Чому спека шкодить мозку та викликає втому і нудоту — пояснення вчених

Всесвітня організація охорони здоров’я б’є на сполох: із 2000 по 2016 рік кількість людей, які зазнають шкоди від спеки, зросла на 125 мільйонів. І ця цифра щороку збільшується. Причиною такого зростання експерти називають зміну клімату.

Організм людини підтримує постійну температуру завдяки біохімічним процесам. У стані спокою він виробляє стільки тепла, скільки потрібно для роботи 100-ватної лампочки. Коли температура довкілля близька до температури тіла, енергозатрати мінімальні. У спеку ж тіло активує механізми охолодження: починається потовиділення, зростає частота серцебиття, посилюється кровообіг у шкірі.

Проте надмірне потовиділення порушує водно-сольовий баланс. Це може спричинити головний біль, судоми, нудоту та втому. Ще більше ускладнює ситуацію висока вологість — піт не випаровується, а отже тіло не охолоджується, що викликає відчуття задухи.

У спекотні дні люди частіше скаржаться на зниження концентрації, дратівливість, загальну слабкість. Важко не лише працювати фізично, а й виконувати розумові завдання. Найбільш вразливими є літні люди, особи з надмірною вагою, серцево-судинними захворюваннями чи порушеннями дихання.

Також, за даними Національного інституту безпеки США, жінки гірше переносять спеку через меншу інтенсивність потовиділення. Проте з віком ця різниця нівелюється через проблеми з серцем у чоловіків.

Професор Бостонського університету Ґреґорі Велленіус вказує, що спека може спричиняти загострення хвороб, які зазвичай не пов’язують із температурою — зокрема, ниркових проблем, шкірних інфекцій та навіть передчасних пологів.

Крім того, науковці з США фіксують зв’язок між спекою і погіршенням психічного стану. У спекотні дні зростає ризик загострення тривожних розладів, шизофренії, деменції. Є й докази того, що висока температура знижує результати тестів, підвищує ризик виробничих помилок і порушує когнітивні функції.

Схожі статті

Україна і Росія домовилися про обмін політичних в’язнів

Наші джерела повідомляють про домовленості між Україною та Росією щодо обміну не лише військовополонених, а й цивільних осіб, зокрема політичних в’язнів. За нашими даними, йдеться про розширення форматів обміну, які включатимуть утримуваних осіб по обидва боки кордону. Джерела в українських структурах раніше також підтверджували підготовку до масштабного обміну. За їхніми словами, обговорюються списки не лише […]

Олег Винник відповів на звинувачення у втечі з України

Співак Олег Винник публічно прокоментував чутки про нібито втечу з України у багажнику. Після слів продюсера Вадима Лисиці, який стверджував, що артист покинув країну, заховавшись під ковдрою, Винник вирішив поставити крапку в обговореннях. У своєму Telegram-каналі співак наголосив: він залишив Україну законно, на підставі документів, що підтверджують його статус резидента Німеччини. За словами Винника, вже […]

Українці не можуть купити квитки: «Укрзалізницю» підозрюють у махінаціях

У соцмережах набирає обертів обурення через неможливість купити квитки на потяг у популярних напрямках. Пасажири масово скаржаться на «Укрзалізницю»: квитки зникають за кілька секунд після відкриття продажу, а згодом з’являються в Telegram-каналах утричі дорожче. У компанії відповіли, що в усьому винен високий попит. Компанія закликала українців оформлювати квитки не в касах, а в мобільному застосунку, […]

Стало відомо як Єрмак відповів Кремлю у перші години вторгнення

У перші години повномасштабного вторгнення Росії в Україну, коли Київ готувався до можливої окупації, президент Володимир Зеленський і керівник його Офісу Андрій Єрмак особисто тримали зброю в руках. Штурмові гвинтівки були при них не для параду — вони готувалися до найгіршого сценарію: прориву або останнього бою. Про це йдеться в матеріалі Financial Times, який опублікував […]