Юнаків ставлять на військовий облік із 17 років — як це працює

Юнаки, яким у 2025-му виповнюється 17 років, мають обов’язково стати на первинний військовий облік. Це стосується всіх, хто досяг 16-річного віку ще у 2024 році. Навіть якщо повістки немає — ігнорувати вимогу не можна, інакше доведеться платити штраф. Як саме працює ця процедура, хто звільняється від явки і що треба мати із собою — розповідаємо детально.

Коли та як стають на облік?

Постановка на облік проводиться щороку з січня по березень. Процес переважно організовує школа — класом направляють групу хлопців до військкомату. Якщо хтось не може долучитися до організованої групи, має з’явитися самостійно.

Облік ведеться для юнаків від 16 до 25 років. Проте приписка до призовної дільниці не означає, що хлопця мобілізують — зробити це можна лише після 25-річного віку (якщо він не доброволець або не має військової освіти).

Які документи потрібні?

Щоб стати на облік, достатньо принести:

  • український паспорт або ID-картку;

  • ідентифікаційний номер;

  • написати заяву.

Медогляд наразі проходити не потрібно — його перенесли на момент, коли чоловік стане військовозобов’язаним (після 25 років) або якщо вирішить піти до війська добровільно.

Хто може не з’являтися до ТЦК?

Деякі хлопці потрапляють у реєстр автоматично. Зокрема:

  • при оформленні паспорта (у т.ч. за кордоном),

  • через звернення до консульства.

Дані автоматично потрапляють до реєстру «Оберіг» через систему «Трембіта», і приписне посвідчення можна буде отримати пізніше.

Що таке приписне посвідчення?

Це перший військово-обліковий документ, який засвідчує, що людина приписана до призовної дільниці. Потрібно мати його при собі або в застосунку «Резерв+».

Без приписного:

  • не можна вступити до університету,

  • не оформлять офіційне працевлаштування,

  • не дадуть паспорт або інші держпослуги.

Що робити після приписки?

Юнак має:

  • повідомляти ТЦК про зміну місця проживання,

  • з’являтися за повісткою,

  • оновлювати персональні дані,

  • інформувати про втрату приписного.

Штраф за порушення — від 17 до 25,5 тис. грн.

Чи можуть мобілізувати з 18 років?

Так, але лише у виключних випадках. Наприклад, якщо хлопець має військову підготовку або добровільно вирішив іти служити. У звичайному випадку мобілізація настає з 25 років.

До 18 років юнаки можуть вільно виїжджати. Якщо вже мають приписне — його слід взяти з собою. З червня 2024 року діє правило, що дані про таких осіб залишаються в реєстрі навіть після перетину кордону.

Нові винятки: студенти 18-22 років можуть брати участь у програмах академічної мобільності й тимчасово навчатися за кордоном.

Схожі статті

У Київській області забудовники претендують на землю Дельта Банку

Компанії, пов’язані з президентом Конфедерації будівельників України Левом Парцхаладзе, можуть невдовзі отримати частину земельних активів, які раніше контролював банкрут і втікач Микола Лагун — колишній власник «Дельта Банку». Йдеться, зокрема, про сотні гектарів землі у Білогородці та Чернігівській області, оформлених на підставні структури, а нині — під судовими арештами. У лютому 2025 року дані в […]

Блогерка Алхім шантажує нафтового магната Костянтина Валеуліна

Українська блогерка Алхім несподівано втрутилася у гучну схему на паливному ринку, заявивши, що може дати інтервʼю про свої стосунки з бізнесменом Костянтином Валеуліним. Але лише за умови, що журналісти запропонують їй більшу суму, ніж сам “Костік”. Це не просто особиста драма. Ім’я Валеуліна давно фігурує у масштабних тіньових схемах із виробництва й реалізації бодяжного пального. […]

Акторка Наталка Денисенко готується до скандалів на тлі розлучення

Українська акторка Наталка Денисенко подала на розлучення зі своїм чоловіком — актором і військовим Андрієм Федінчиком. Про це стало відомо з відкритих судових даних, а сама Денисенко натякнула на майбутні складні події в житті. «Добре, що я знала, що в моєму житті буде пипець. І знаю, який пипець і плітки будуть найближчим часом. Тому трохи […]

Футболіст Мудрик пройшов поліграф після допінг-скандалу

Український півзахисник лондонського «Челсі» та збірної України Михайло Мудрик пройшов перевірку на детекторі брехні, щоби довести свою непричетність до вживання забороненого препарату. Про це повідомив генеральний директор «Шахтаря» Сергій Палкін у коментарі для GiveMeSport. Нагадаємо, у грудні 2024 року в одній із допінг-проб Мудрика було виявлено заборонену речовину. Футболіст наполягає на своїй непричетності й не […]