Україна лідирує серед імпортерів зброї, а Росія втрачає експортні позиції

Україна другий рік поспіль залишається найбільшим імпортером зброї у світі. За даними Стокгольмського міжнародного інституту дослідження проблем миру (SIPRI), наша країна отримала найбільше військової допомоги за останні п’ять років, що стало прямим наслідком повномасштабного вторгнення Росії.

За період 2020-2024 років частка України у світовому імпорті зброї склала 8,8%. Основні постачальники озброєнь:

  • США – 45% загального імпорту;
  • Німеччина – 12%;
  • Польща – 11%.

У 2024 році Україна отримала 18% від загального світового імпорту озброєнь, що є рекордним показником. Для порівняння, у 2023 році цей показник становив 14%, а у 2022 році – 8,7%.

Зростання військових закупівель спостерігається по всій Європі. Члени НАТО збільшили імпорт зброї на 105% у порівнянні з 2015-2019 роками. Основним постачальником залишаються США, для яких Європа стала головним ринком (35% експорту), випередивши Близький Схід (33%).

До п’ятірки найбільших імпортерів зброї за останні п’ять років, окрім України, увійшли:

  • Індія,
  • Катар,
  • Саудівська Аравія,
  • Пакистан.

США також зміцнили позиції найбільшого світового експортера зброї, збільшивши частку ринку з 35% до 43%. Американське озброєння постачалося у 107 країн.

Другим найбільшим експортером стала Франція, яка майже втричі збільшила продаж зброї до європейських країн. Основним покупцем французької зброї залишається Індія.

Натомість Росія продовжує втрачати позиції: її експорт озброєнь за останні роки впав на 64% через санкції, міжнародний тиск та війну проти України.

До 2022 року Україна входила до топ-20 світових експортерів зброї. Однак після повномасштабного вторгнення країна суттєво скоротила продажі через внутрішні потреби та законодавчу заборону на експорт озброєнь. Внаслідок цього Україна опустилася на 20-те місце у рейтингу експортерів – падіння становить 72% за останні п’ять років.

До війни основним покупцем української зброї був Китай, на який припадало 67% усього експорту.

Попри те, що Україна залишається найбільшим імпортером зброї, ситуація може змінитися в залежності від міжнародної підтримки. Рішення США про призупинення військової допомоги та потенційні зміни у європейській політиці можуть вплинути на подальші поставки. Водночас Україна розвиває власне виробництво озброєнь, що може вплинути на ситуацію в найближчі роки.

The post Україна лідирує серед імпортерів зброї, а Росія втрачає експортні позиції first appeared on НЕНЬКА ІНФО.

Схожі статті

Чому ми прокидаємося вночі і як з цим впоратись без пігулок

Багато людей знайомі з ситуацією, коли прокидаються щоночі о третій годині — і не можуть заснути знову. Це явище не є рідкісним, і в нього є наукове пояснення. Воно пов’язане як із роботою біологічного годинника, так і з зовнішніми чинниками, які впливають на якість сну. Наш сон підпорядкований циркадним ритмам — природним біологічним циклам, які […]

Платна реєстрація собак у Києві порушує Конституцію — журналіст

У Києві знову запровадили обов’язкову платну реєстрацію собак — цього разу в ЦНАПах, по 210 гривень за кожну тварину. Влада подає це як крок до порядку, однак журналіст Владислав Бовсуновський бачить у нововведенні щось інше — юридичне свавілля та схему, яка не має жодного законного підґрунтя. У своїй колонці він пояснює, чому цей платіж порушує […]

Український гімнаст Пантелей Колодій стане частиною збірної США з 2026 року

23-річний український гімнаст Пантелей Колодій найближчим часом виступатиме вже не за збірну України, а за команду Сполучених Штатів Америки. Як повідомив виконавчий комітет Міжнародної федерації гімнастики (FIG), спортсмен офіційно подав запит на зміну спортивного громадянства, і рішення набуде чинності у травні 2026 року. Колодій — один із провідних представників української чоловічої спортивної гімнастики останніх років. […]

НАБУ підозрює посадовців “Спецтехноекспорту” у розкраданні 3,78 млн євро

Національне антикорупційне бюро та Спеціалізована антикорупційна прокуратура повідомили про підозру п’ятьом особам, серед яких — колишній очільник державної компанії “Спецтехноекспорт” Павло Барбул, його ексзаступник Антон Воронін, а також Євген Сінгаєвський, Олексій Барбул і Віктор Маркелов. За даними слідства, у період із 2016 по 2019 роки ця група осіб організувала схему заволодіння коштами державних оборонних підприємств […]