У тесті для суддів питатимуть про скіфів, ханів і Зеленського

Уже цього літа близько 1800 кандидатів на посади суддів в Україні складатимуть новий тест — на знання історії української державності. Як повідомляє канал Bankova Mail, Вища кваліфікаційна комісія суддів (ВККС) оприлюднила перелік тем і орієнтовні відповіді, що викликали чимало подиву серед експертів і громадськості.

Іспит, який триватиме 40 хвилин, міститиме 40 запитань із переліку у понад 700. Але замість фокусування на юридичних аспектах державотворення, в тесті опинились доволі несподівані теми — скіфський цар Атей, беклярбек Ногай, дівани кримських ханів, діяльність ОУН, сеймова система Речі Посполитої та навіть “революційне значення” поеми Ліни Костенко Русалка Дністрова.

Серед прикладів запитань:
– “Як князь Лев Данилович використовував васально-союзницькі відносини з беклярбеком Ногаєм?”
– “Які функції мав діван у Кримському ханстві за династії Ґереїв?”
– “Яку губернію на Лівобережжі ліквідували в XVIII столітті?”

Окрема увага у тесті приділена діяльності президентів України. Примітно, що позитивно оцінюється лише одна адміністрація — та, що “впровадила цифровізацію та виграла безпрецедентно”, тобто команда Володимира Зеленського. Іспит включає питання про застосунок “Дія” і цифрову реформу останніх років.

Натомість історичні події Другої світової війни, період окупації 1941–1944 років, а також тематика передумов сучасної війни на сході України у тесті майже не згадуються. Це вже викликало зауваження з боку парламентських комітетів і громадських організацій.

У Верховній Раді критикують підхід до підготовки: за словами одного з депутатів, структура тесту більше схожа на “курс історичного факультету з політичним підтекстом”, аніж на професійне оцінювання майбутніх суддів.

У ВККС відповідальність за підготовку тесту переклали на Національну школу суддів. Там підтвердили, що питання сформовано згідно із замовленням комісії, проте методика підготовки кандидатів досі залишається непрозорою.

Кандидати, за оцінками експертів, змушені будуть використовувати платні мобільні додатки з відповідями, аби підготуватись до таких специфічних питань. Утім, підґрунтя до цього створили зміни до закону про суддів, які наприкінці 2024 року підписав президент Зеленський. Автором ініціативи був Артем Татаров — саме він раніше запропонував спростити тестування на IQ, натомість додавши історичну складову.

Таким чином, майбутній суддя має не лише розуміти правові засади, а й знати, як функціонував кримськотатарський діван, що робила ОУН у тилу ворога та яка реформа діджиталізації відбулася в останні роки.

Чи справді це зробить суддів більш обізнаними в контексті української державності — покаже практика. Але вже зараз експерти називають тест “гібридом ідеології, історії та політичного піару”.

Схожі статті

Наталка Денисенко розлучилася з чоловіком і назвала причину

Українська акторка Наталка Денисенко більше не одружена. Як повідомляє Опендатабот, 8 травня 2025 року набуло чинності рішення суду про її офіційне розлучення з актором Андрієм Фединчиком. У позові про розірвання шлюбу, поданому Денисенко, вказано причину — втрата почуттів між подружжям. Сторони не були присутні на засіданні, а суд ухвалив рішення на підставі поданих документів. Історія […]

Аліна Гросу знову натякнула на проблеми з чоловіком-росіянином

Українська співачка Аліна Гросу, яка після другого заміжжя переїхала до України разом зі своїм чоловіком-росіянином Романом Полянським, поділилася зі своїми підписниками історією про недавню сварку в родині. В Instagram артистка зізналася, що чоловік приревнував її, після чого перестав з нею розмовляти. Подробиці конфлікту Гросу не розголошує, однак емоційно поділилася своїми переживаннями: «Чоловік мене приревнував, тепер […]

Посадовицю з Полтавщини підозрюють у змові при закупівлі укриттів для дитсадків

Полтавський районний суд 14 травня продовжив відсторонення від посади начальниці гуманітарного відділу Мачухівської громади, яку підозрюють у махінаціях із бюджетними коштами під час закупівлі модульних укриттів для дитячих садків. Вона залишиться відстороненою до 12 липня. Також суд зобов’язав підозрювану з’являтись на виклики, не змінювати місце проживання без повідомлення, а також утримуватись від спілкування з іншими […]

Чоловік убив співмешканку під час застілля: суд виніс вирок

У Черкаській області суд виніс вирок чоловікові, який під час розпивання алкогольних напоїв убив свою співмешканку, вдаривши її ножем у шию. Жінка померла на місці. Злочин стався під час тривалого застілля. У суді обвинувачений розповів, що вони з жінкою випивали кілька днів поспіль. У день трагедії пара снідала і знову вживала алкоголь. За словами чоловіка, […]