Тарас Шевченко: цікавинки про Великого Кобзаря

9 березня Україна святкує день народження одного з найбільших синів нації — Тараса Григоровича Шевченка, якому судилося стати одним з найвидатнішим українців всіх часів. Син закріпачених селян рішуче засудив кріпацтво і закликав українців боротися за свою незалежність. Тільки більш ніж через 100 років після смерті Кобзаря його палка мрія здійснилась. Недаремно його називають Пророком, адже написані Тарасом Шевченком вірші про Україну в наші дні зовсім не втратили злободенності.

Всі українці шанують Тараса Шевченка – біографія майстра добре відома кожному. Однак в насиченому житті Кобзаря було немало подій, про які загалу мало що відомо. Ми розповіли цікаві факти про життя та вподобання Кобзаря, які вас вразять.

Чим відомий Тарас Шевченко – цікаві факти та коротка біографія

Тарас Шевченко народився 9 березня 1814 в селі Моринці, що нині є популярним місцем туризму прихильників Кобзаря. Родина Шевченків мала 7 дітей та жила у вкрай важких умовах.

У місцевих дяків Тарас навчився грамоті, арифметиці, малюванню. Саме за останнє вміння він прославився за життя. Хоча зараз ми шануємо Шевченка перш за все як поета, як художник він виявив не менший талант. Його картини можна побачити в Національному музеї Тараса Шевченка. Саме завдяки його детальним автопортретам ми знаємо, як виглядав Кобзар.

У 1831 році Шевченко переїхав у Петербург разом зі своїм поміщиком Енгельгардом. Той хотів заробляти на картинах Тараса, тож віддав його на навчання до живописця Василя Ширяєва. Там він познайомився з талановитими молодими митцями, які домоглися його викупу з кріпацтва.

Де народився Тарас Шевченко / картинка УНІАН

Здобувши свободу, Тарас продовжив вправлятися в малюванні та написанні віршів. В 1840 році вийшла в друк його перша віршована збірка “Кобзар”. І хоча вона не містила відвертих революційних закликів, реакція царської влади була вкрай негативною. Через відверті антикріпацькі погляди та членство в “бунтівному” Кирило-Мефодіївському товаристві в 1847 році Шевченка засудили до 10 років заслання.

На час покарання Шевченко продовжував писати вірші, хоч це було суворо заборонено. В 1859 році після звільнення йому дозволили відвідати Україну, але невдовзі знову заарештували. Постійні арешти, катування та тяжка примусова праця підірвали здоров’я митця. 10 березня 1861 року у віці 47 років він помер у Петербурзі на чужині.

Таємниці генія: яким був насправді Тарас Шевченко

Ось ще низка цікавих фактів про Кобзаря:

  • Тарас був єдиною дитиною в родині, кого батьки віддали на навчання. Ще в юності вони розгледіли його прагнення до науки.
  • В юності хлопець заробляв на життя картинами: малював і продавав портерти багатіїв.
  • Найбільшою мрією життя Кобзаря було викупити з кріпацтва своїх братів та сестер, але, на жаль, це так і не вдалося.
  • Під час навчання в Петербурзі він долучився до світського кола та почав модно вдягатися. Одного разу він витратив майже всю річну зарплату на новий плащ. Також він витрачав немало грошей на розваги, ігри в карти та випивку з друзями.
  • Любив митець і смачно поїсти. Відомо, що його улюбленими стравами були борщ з сушеними карасями, колбаски, вареники, а запивав все це міцним чаєм з ромом.
  • Сума викупу Шевченка з кріпацтва в наш час еквівалентна приблизно 40 000 доларам.
  • Одного разу він вивчив польську мову заради коханої полячки, однак не зміг одружитися через заборону шлюбів між кріпаком та вільною селянкою.
  • Поет прожив цілих 17 років в Петербурзі, але ніколи не писав, що йому подобається це місто. У своїх творах він оспівував тільки Україну.
  • У 1861 році власним коштом видав Буквар для безкоштовних шкіл.
  • Твори Тараса призначалися в основному українським дворянам, а не селянам, бо прості люди в той час не вміли читати.
  • Митець був відомим ловеласом та часто закохувався, але так ніколи і не одружився.

The post Тарас Шевченко: цікавинки про Великого Кобзаря first appeared on НЕНЬКА ІНФО.

Схожі статті

Співачка Антоніна Матвієнко стала жертвою нападу водія таксі Bolt

Українська співачка та акторка, заслужена артистка України Антоніна Матвієнко повідомила про фізичний напад, який стався з нею під час поїздки в таксі. Інцидент трапився 30 червня в Києві, на Печерську, близько 15:00. За словами артистки, водій сервісу Bolt спочатку вдарив її в голову, а потім — у плече. Про це Матвієнко написала в Instagram, додавши, […]

Чи варто хвилюватися через зміну напруги в електромережі України

З 1 липня 2025 року в Україні офіційно змінено стандарт напруги в електромережі. Відтепер нормативні показники для однофазної мережі становлять 230 В, а для трифазної — 400 В замість традиційних 220/380 В. Така зміна є кроком до гармонізації українських стандартів із європейськими — зокрема EN 50160, який регламентує якість електроенергії в ЄС. Однак для більшості […]

Ющенко — єдиний експрезидент, якого утримує український державний бюджет

Віктор Ющенко, третій президент України, щомісяця отримує довічне грошове утримання з державного бюджету в розмірі 28 тисяч гривень. Ці кошти передбачені у програмі фінансування Офісу президента й виділяються регулярно. З 2010 року за Ющенком закріплена державна резиденція — дача №2а в Конча-Заспі. Витрати на її утримання, обслуговуючий персонал та охорону покриваються коштом бюджету. Окрім грошового […]

Кабмін оприлюднив прогнози курсу долара і зарплат до 2028 року

Кабінет міністрів України оприлюднив бюджетну декларацію на 2026–2028 роки, у якій закладено прогнози щодо курсу долара, мінімальної зарплати та прожиткового мінімуму. Згідно з документом, уряд не очікує різкого зростання курсу валют у найближчі три роки. Прогнозований середній курс долара США становитиме: у 2026 році — 44,7 грн у 2027 році — 45,2 грн у 2028 […]