Міноборони віддало 1,5 млрд за неякісну їжу для ЗСУ — ДБР викрило схему

Державне бюро розслідувань викрило масштабну схему розкрадання бюджетних коштів, пов’язану із закупівлею продуктів харчування для Збройних сил України. У центрі схеми — службові особи Міноборони, державного підприємства «ДОТ» та приватного бізнесу, які разом «освоїли» понад 1,54 мільярда гривень на постачанні неякісної їжі за завищеними цінами.

За даними слідства, 10 березня 2024 року, в обхід прозорих тендерів, було укладено два «ручні» контракти з ТОВ «Буський консервний завод» на загальну суму 1,48 млрд грн. Посадовці пояснили це відсутністю пропозицій на Prozorro. Однак вартість одиниці продукції — 113,76 грн без ПДВ — виявилась суттєво завищеною, а сам завод не мав технічної спроможності забезпечити поставки.

Проблеми виникли одразу: продукти не доїжджали, або ж мали нижчу вагу, ніж вказано в документах, а іноді — підмінювались дешевшими аналогами. Лабораторні тести підтвердили: продукція не відповідала стандартам ДСТУ та технічним умовам.

Попри все, у травні та грудні 2024 року керівник ДП «ДОТ» Арсен Жуділов уклав із постачальником нові угоди на 5,82 млрд грн. Частина з них уже оплачена — 1,54 млрд перераховані на рахунки компанії. Угода від 16 грудня передбачала закупівлю понад 21 мільйона продуктових комплектів по 112,40 грн кожен.

Кожен контракт супроводжувався від 1 до 8 додаткових угод, що дозволяло змінювати умови постачання і маніпулювати цінами. ДБР зафіксувало щонайменше чотири способи, якими виводились бюджетні кошти:

  • Зменшення ваги продуктових наборів.

  • Поставка неякісної продукції.

  • Підміна товарів дешевшими аналогами.

  • Маніпуляції з каталогами – заявлялись сотні позицій, а постачались лише кілька.

Попри 176 порушень, зафіксованих у серпні 2024 року, ДП «ДОТ» не вжило жодних заходів — ні штрафів, ні розірвання договору.

Далі — більше: за даними слідства, через фіктивні операції з компаніями-прокладками («Макі-Трейд», «Фрутленд», «Ініціатива плюс» та інші) «Буський консервний завод» сформував податковий кредит на 54,6 млн грн, ухилившись від податків.

Схему курував партнер відомого бізнесмена Ігоря Гринкевича — Олександр Лапшин, разом із родичами. Пізніше компанію переоформили на мешканку Житомирщини.

Державна аудиторська служба розпочала моніторинг лише після розголосу, однак реакції з боку керівництва Міноборони досі немає.

Схожі статті

Як «розігнати» обмін речовин після 30 — прості дії без дієт

Після тридцяти років багато хто помічає: джинси сідають щільніше, а енергії меншає — хоча харчові звички й спосіб життя не змінились. Чому так відбувається? Виною всьому — повільне згасання обміну речовин, яке починається непомітно, але впливає майже на все: від маси тіла до самопочуття. Але не варто зневірятись. Метаболізм — не «вирок віку», а система, […]

Антимонопольний комітет перевіряє дії компаній “БаДМ” та “Оптіма-Фарм”

Поки Володимир Зеленський оголосив курс на боротьбу зі свавіллям бігфарми, співробітники ОП Ірина Верещук та Рисбек Токтомушев покривають роботу компаній “Бадм” та “Оптіма”, які разом контролюють 90% ринку фармацевтичної дистрибуції. Так, за інформацієї, яка наразі активно обговорюється в соцмережах, заступник голови ОП Ірина Верещук і радник Директорату з питань ветеранської політики, ВПО, охорони здоров’я та […]

Акторка Денисенко показала пляжні фото з Туреччини та отримала хвилю хейту

Українська акторка Наталка Денисенко вирушила у літню відпустку до сонячної Туреччини. Зірка влаштувала собі релакс на білосніжному пляжі, приміряла кілька відвертих образів у білому та поділилася атмосферними світлинами з фанатами. Проте частина підписників сприйняла це не так райдужно, як сама акторка. На сторінці в Instagram Наталка виклала серію кадрів у купальниках і легких вбраннях, які […]

Митника зі Львова впіймали на хабарі в 1600 доларів за розмитнення авто

Черговий корупційний скандал на українській митниці. Цього разу — на Львівщині. Державного інспектора управління контролю митної вартості викрили на отриманні неправомірної вигоди. За 1600 доларів США службовець пообіцяв “не помічати” порушень під час оформлення автомобілів. За даними слідства, митник вимагав гроші від представника компанії-імпортера, яка займалась розмитненням транспортних засобів. За хабар у 1600 доларів він […]