Чи варто хвилюватися через зміну напруги в електромережі України

З 1 липня 2025 року в Україні офіційно змінено стандарт напруги в електромережі. Відтепер нормативні показники для однофазної мережі становлять 230 В, а для трифазної — 400 В замість традиційних 220/380 В. Така зміна є кроком до гармонізації українських стандартів із європейськими — зокрема EN 50160, який регламентує якість електроенергії в ЄС.

Однак для більшості споживачів ці зміни пройдуть практично непомітно. Справа в тому, що реальна напруга в українських мережах давно коливалася в межах від 210 до 240 В. Таким чином, стандарт просто формалізує фактичну ситуацію.

Сучасна побутова техніка здебільшого не помітить переходу. Пристрої на кшталт холодильників, пральних машин, ноутбуків, мікрохвильових печей чи телевізорів зазвичай розраховані на роботу в діапазоні 220–240 В, а деякі — навіть у ширшому. Це дозволяє їм працювати без проблем у більшості країн світу.

Невеликі ризики можуть виникнути для старих пристроїв, зокрема зарядних пристроїв, випущених до 2000-х років, або дешевих китайських блоків живлення, які були чутливі до підвищення напруги. В окремих випадках вони можуть перегріватися, але це радше винятки.

Більше змін помітять власники обігрівачів, чайників, прасок та ламп розжарювання — пристроїв, де напруга безпосередньо впливає на потужність. При переході з 220 на 230 В потужність таких приладів збільшується приблизно на 9%, що може скоротити їхній термін служби.

Зміна стандарту не потребує жодного втручання в електропроводку, заміни автоматів чи розеток. Усе сучасне електрообладнання вже розраховане на роботу при напрузі до 250 В. Водночас фахівці радять перевірити старі стабілізатори напруги: моделі, налаштовані на 180–220 В, можуть працювати нестабільно за нових умов.

У підсумку — новий стандарт не загрожує техніці й не вимагає додаткових витрат. Для більшості громадян перехід на 230 В залишиться непоміченим, але стане важливим кроком у напрямку європейської інтеграції енергосистеми України.

Схожі статті

У Сумській області затримали жінку за спробу продажу немовляти

Прокурори Сумщини направили до суду обвинувальний акт стосовно 35-річної жінки, яка намагалася продати свою новонароджену дитину. Як повідомляє Сумська обласна прокуратура, на початку 2025 року жінка, перебуваючи на пізньому терміні вагітності, шукала покупця для своєї майбутньої дитини за 30 тисяч доларів. Після народження дівчинки 1 травня 2025 року вона домовилась про передачу немовляти мешканцю Білопільської […]

Ознаки високого рівня цукру в крові на які варто звернути увагу

Високий рівень цукру в крові є характерною ознакою діабету 2 типу і може проявлятися низкою симптомів, на які варто звернути увагу, щоб вчасно діагностувати захворювання. Медики британської служби охорони здоров’я NHS виділяють кілька основних сигналів тіла, які можуть свідчити про проблеми з глюкозою. Одним із найпоширеніших симптомів є поліурія — часте сечовипускання, особливо вночі. Це […]

Користь клітковини для травлення та імунітету

Клітковина — важливий компонент здорового харчування, що міститься у фруктах, овочах, бобових та цілісних злаках. Вона допомагає покращити травлення, знижує відчуття голоду і сприяє контролю ваги. Крім того, клітковина підтримує нормальний рівень холестерину та цукру в крові, що знижує ризик розвитку серйозних захворювань. Особливо корисні нерозчинні харчові волокна, які очищають організм і допомагають виводити токсини. […]

Кабмін планує нові податки для наповнення бюджету: подорожчають солодкі напої, сигарети та пальне

Міністерство фінансів України планує запровадити новий акцизний податок на всі напої з доданим цукром. Про це повідомляє Forbes Ukraine з посиланням на проєкт Бюджетної декларації на 2026–2028 роки. Новий «солодкий» акциз стосуватиметься широкого спектру продукції — як газованих, так і негазованих напоїв, включно з енергетиками, соковмісними напоями та ароматизованою водою. Ініціатива має не лише наповнювати […]