Адвокати і судді зливали інформацію про слідчі дії фігурантам справ НАБУ

У справі адвокатської компанії «Гарантія ваших прав», очолюваної Дмитром Борзих, виявлено далеко не єдиний випадок витоку інформації з Єдиного державного реєстру судових рішень. Як заявив в інтерв’ю ZN.UA директор НАБУ Семен Кривонос, мова йде про масову й системну компрометацію доступів до ЄДРСР, зокрема з боку суддів і посадовців.

За його словами, ситуація значно серйозніша, ніж вважалося раніше, й виходить далеко за межі юрисдикції антикорупційних органів. Детективи НАБУ зафіксували десятки випадків, коли з одного акаунту робилися сотні тисяч запитів до реєстру, причому з тисяч різних IP-адрес.

«Приміром, один із суддів зробив 1 млн 174 тис. запитів. І це не поодинокий випадок. Ми виявили користувачів з 1,084 млн і 1,072 млн запитів. І що найстрашніше — вхід відбувався з понад 5 тисяч різних IP-адрес», — підкреслює Кривонос.

До недавнього часу доступ до реєстру був захищений лише логіном і паролем, що робило систему вразливою до витоків. Наразі використовується так званий «твердий ключ» — фізичний носій, що значно ускладнює несанкціонований доступ. Проте наслідки попередньої «дірки» ще довго залишатимуться актуальними.

«Ми виявили, що витоки відбувались не лише у справах НАБУ. Проблема системна, вона охоплює всю правоохоронну систему», — зазначив директор бюро.

Особливу увагу слідчих привернули адвокати з компанії «Гарантія ваших прав», які створили повністю автоматизований бот для витягування даних з реєстру — це дозволяло їм заздалегідь знати про майбутні слідчі дії, обшуки, ухвали про арешти. Їх основний інтерес — справи, які розслідує НАБУ, зокрема щодо топпосадовців.

Однак, як зазначив Кривонос, є й інші адвокатські фірми, які роками торгували доступом до реєстру, використовуючи слабкі місця у системі.

Наразі НАБУ проводить масштабне зіставлення IP-адрес, акаунтів і фабул справ, після чого матеріали буде передано до кіберполіції. У Бюро також пропонують законодавчі зміни:

  • Тимчасове засекречення деяких судових рішень, зокрема на етапі досудового розслідування;

  • Можливість для прокурора або слідчого заборонити публікацію конкретного рішення;

  • Удосконалення системи доступу до реєстру.

«Слідчі, які приходять на обшук, одразу бачать, коли фігуранти вже попереджені. Ми це фіксували не раз. Якщо ми не перекриємо цю “дірку”, це й далі вбиватиме справедливість у розслідуваннях», — резюмує Семен Кривонос.

Схожі статті

Україна будує реактивні перехоплювачі для модернізованих “Шахедів”

Командир полку безпілотних систем “Ахіллес” Юрій Федоренко заявив, що Україна змогла практично з нуля створити потужну індустрію виробництва ударних дронів, здатних вражати об’єкти у глибокому тилу противника. Водночас, за його словами, Росія досі має перевагу в темпах виробництва та технічних характеристиках БПЛА. В інтерв’ю УНІАН Федоренко пояснив, що нинішній прорив України в галузі дронів став […]

Укрзалізниця переплатила мільйони за фарбу і лінолеум

Впродовж лише восьми місяців — з вересня 2022 по квітень 2023 року — державна компанія «Укрзалізниця» зазнала понад 15 мільйонів гривень збитків через корупційну схему із закупівлями. Йдеться про тендери на постачання фарб і лінолеуму, які були організовані так, щоб перемогу здобували виключно «свої» постачальники. Перший епізод стосується закупівлі фарб. Спочатку, у липні 2022 року, […]

Росія атакувала Україну 550 дронами і ракетами, основний удар – по Києву

У ніч проти 4 липня Росія здійснила найбільш масштабну повітряну атаку літа, випустивши по території України 550 засобів повітряного нападу, більшість із яких – дрони-камікадзе типу Shahed. Основний удар припав на Київ і Київську область. Як повідомили Повітряні сили ЗСУ, всього було запущено 539 ударних безпілотників, серед яких понад 330 – Shahed. Дрони стартували з […]

Андріїв день 4 липня: що не можна робити і що віщують прикмети

В Україні готуються радикальні зміни у системі пенсійного забезпечення. Спеціальні пенсії, які роками отримували судді, прокурори та силовики, можуть незабаром залишитися в минулому. Про це заявив народний депутат Данило Гетманцев, підкресливши, що мова йде не лише про економічне рішення, а передусім — про справедливість. Сьогодні в Україні існує невелика група осіб, яким держава продовжує виплачувати […]